SOESD
  Southern Oregon Subscribe!
Be notified of news
& updates by email
EDUCATION SERVICE DISTRICT   signup | manage settings
STUDENTS EDUCATORS PARENTS SOESD STAFF
SOESD
SOESD
SOESD / Staff Directory

Staff Directory
Search:   

First Name 
Last Name 
Title 
Phone #  
Agnes  Lee Wolfe  Coordinator, Special Education Services  541-776-8554   
Agnes  Lee Wolfe  Coordinator, Special Education Services  541-776-8554   
Agnes  Lee Wolfe  Coordinator, Special Education Services  541-776-8554   
Agnes  Lee Wolfe  Coordinator, Special Education Services  541-776-8554   
Alexander  Quirarte  Braillist I  541-440-4783   
Allison  Sweeney  VISTA Volunteer - Chief Science Officer Project Manager  541-776-8590   
Amalia  Robles  Home School Consultant II  541-245-4633   
Amanda  Lacy  School Psychologist  541-245-4617   
Amanda (AJ)  Krebs  Teacher of Deaf/Hard of Hearing  541-245-4618   
Amberrose  Grecco  Interpreter  541-664-9337   
Amelia  Jacobson  Teaching Assistant  541-956-2059   
Amy  Szeliga  Autism Spectrum Disorders Consultant  541-776-8578   
Ana  Mannenbach  Physical Therapist  541-245-5188   
Andrea  Pariani  Braillist I  541-245-5194   
Angie  Thompson  Autism Consultant, Sp Ed/Autism  541-956-2059   
Anna  Candelaria  ASD - Educational Assistant  541-245-4613   
Anne  Goff  Lead Speech/Language Pathologist  541-956-2059   
Annette  Willrett  Occupational Therapist  541-850-1138   
April  Love  Lead Teacher of Visually Impaired  541-245-4591   
Ashley  Dibble  EI Specialist  541-956-2059   
Barb  Griffin  Autism Spectrum Disorders Consultant  541-956-2059   
Barbara  Couch  Lead Braillist  541-245-5189   
Barbara (Bo)  Alderton  Family Intervention Specialist  541-301-1537   
Becky  Oyerly  Advanced Interpreter  541-664-9337   
Bethany  Berklund  Educational Assistant  541-494-6815   
Bev  Orndorff  Executive Assistant  541-776-8590   
Bonna  Greene  Interpreter  541-440-4085   
Brandi  Cameron  Administrative Assistant III  541-776-8564 / 877-763-6466   
Brea  Osborne  Teaching Assistant I  541-956-2059   
Brenda  Farina  Interpreter  541-664-2212   
Brian  Robin  Interim Coordinator, Career and Technical Education  541-776-8593   
Brianna  Phipps  Sign Language Facilitator     
Brooke  Laughlin  Interpreter  541-440-4085   
Caitlin  Biedscheid  Teaching Assistant  541-956-2059   
Caitrin  Sevcik  School Psychologist  541-245-4597   
Candace  Sinclair  Admin Assistant III  541-776-8590   
Candeena  Jackson  Indian Education Facilitator  541-245-4619   
Cari  Billovits  Employee Specialist  541-858-6721   
Carol  Preston  Ed Asst  541-842-3038   
Carol  Ray  Teacher of Visually Impaired  541-245-4624   
Caroline  Newsom  Sign Language Facilitator  541-883-5060   
Cathleen  Price  Quality Improvement Specialist     
Charlie  Bauer  Migrant Ed/ELL/Indian Ed Coordinator   541-245-4595   
Chelsea  Reinhart  Family Resource Facilitator     
Cheryl  Kobernik  Teacher of Deaf/Hard of Hearing  541-440-4766   
Chris  Whiteley  Systems Analyst II  541-858-6730   
Cindy  Cameron  Transition Network Facilitator  541-245-3508   
Claire  Niedermeyer  Ed Asst  541-776-6761   
Claudia  Cisneros  Migrant Parental Involvement Specialist/Bilingual Secondary School-Family Liaison     
Craig  Allen  Administrative Assistant III  541-956-2059   
Cynthia   Fuglsby  Teacher - STEPS Plus  541-779-0876   
Dale  Balme  Department Chairperson, Lead Teacher of Deaf/Hard of Hearing  541-245-4591   
Dan  Krohn  Computer Analyst  541-858-6730 | 866-858-6730   
Dana  Kloefkorn  Inclusive Child Care Program Assessor     
Daniel  Hobson  Educational Assistant     
Daniel  Weaver  Business Manager  541-776-8580   
Danielle  McCrea  Americorp - Early Literacy Advocate  541-956-2059   
David  Todd  Electronic Services Interim Supervisor  541-776-8570 / 800-636-7454   
Dawn  Stephens  Administrative Assistant III  541-776-8554   
Dawn  Stephens  Administrative Assistant III  541-776-8554   
Dawn  Stephens  Administrative Assistant III  541-776-8554   
Debbie  Connolly  Supervisor  541-776-8564   
Debbie  Horn  Educational Assistant  541-779-0876   
Debbie  Lippolis  Early Intervention Teaching Associate  541-956-2059   
Debbie  Vought  Interim College and Career /STEAM Program Manager  541-776-6766   
Delanie  Pendergraft  Sign Language Facilitator     
Desiree  Meza  Home School Consultant I  541-273-1522   
Devon  Finley  Child Care Provider Consultant  541-842-2575   
Diana  Stebbins  Braillist II  541-440-4783   
Donagene  Walker  EI Teaching Asst III  541-956-2059   
Donna  Hernandez  Educational Assistant  541-494-6327   
Earl  Laughlin  Co-op Purchasing/Inventory  541-858-6729   
Eden  Robison  Sign Language Facilitator  541-883-5060   
Elizabeth  Scheppler  Interpreter  541-494-6295   
Elysia  Gabaldon  Speech/Language Pathologist  541-582-3234   
Emilena (Emi)  Ibarra  Family Intervention Specialist  541-778-9730   
Erin  Jolliffe  Teacher of Deaf/Hard of Hearing  541-494-6360   
Erin   Nix  Interpreter  541-440-4085   
Gabe  Gilham  Software Developer  541-858-6730 | 866-858-6730   
Garrick  Jee  Electronic Technician I     
Gayla  Mahon  Educational Assistant  541-842-3038   
Gracie  Mills  Autism Educational Assistant     
Greg  Jackson  Electronic Technician II     
Heather  Ross  Educational Assistant     
Heidi  Olivadoti  School Improvement Specialist  541-245-4629   
Helen  Fariss  PDHH Teacher  541-842-5225   
Israel  Mathewson  Senior Network Engineer  541-858-6730   
Jack  Musser  Human Resources Manager - Interim  541-776-8589   
Jackie  Kuykendall-Keaton  Field Service Tech III  541-776-8570 / 800-636-7454   
James  Buxton  Teacher of Deaf/Hard of Hearing  541-245-4591   
James  Mannenbach  Physical Therapist  541-245-4591   
James  Vinyard  Electronic Technician II     
James C.  Thomas  Electronic Tech II  541-776-8570 / 800-636-7454    
Janis  Ellison  EI Specialist I  541-956-2059   
Jeanne  Morgando  Teacher  541-494-6327   
Jeff  Blanco  Interpreter  541-664-9337   
Jenifer  Hiatt-Wilson  Educational Assistant  541-494-6327   
Jenn  Lamaye  EI Teaching Assistant     
Jenni  Wisdom  Program Support  541-776-8570 / 800-636-7454   
Jennie  Waggener  Sign Language Facilitator  541-664-2212   
Jennifer  Crump-Shearer  Advanced Interpreter  541-474-5740   
Jennifer  Hamilton  Early Intervention Teaching Assistant I  541-956-2059   
Jennifer  Zon  Transition Specialist  541-245-3507   
Jennifer  Zon  Transition Specialist  541-245-3507   
Jenny  Fawcett  Braillist Intern     
Jessica  Bach  Executive Assistant  541-776-8590   
Jessica  Johnson  Interpreter  541-474-5740   
Jill  Ramirez  Quality Improvement Specialist  541-842-2625   
Jillian  Shainholtz  Speech/Language Pathologist Assistant  541-245-4590   
Jim  DeRouen  Maintenance Custodian II  541-776-8580   
Jim W.  Thomas  Electronic Tech III  541-776-8570 / 800-636-7454   
Jody  Conrad  School Psychologist  541-778-8038   
Joyce  Porter  Ed Asst  541-494-6327   
Joyce  Van Anne  EI Specialist II  541-956-2059   
Julia  Reynolds  Sign Language Facilitator  541-494-6322   
Julie  Moffett  Early Intervention Teaching Associate  541-956-2059   
Kacy  Schmid  Sign Language Facilitator  541-494-6322   
Karen  Angiolet  Media Specialist  541-772-2751 / 800-460-6454   
Karen  Franklin  Early Intervention Teaching Assistant I  541-956-2059   
Karen  Johnson  Administrative Assistant     
Karen  Molineaux  Southern Promise/CC4A/STEM Hub Support  541-850-1138   
Karen  Rice  Sign Language Facilitator  541-494-6322   
Karla  Clark  Community Outreach Facilitater     
Kate  McFarland  Speech/Language Pathologist  541-956-2059   
Katelyn  Thesing  Advanced Interpreter  541-883-5060   
Kathleen  Walker-Henderson  Quality Improvement Specialist     
Kathy  Gregory  Accountant  541-776-8568   
Kathy  Pariseau  Educational Assistant  541-779-0876    
Kathy  Payne  Admin Asst III  541-776-8550   
Katie  Connor  HR Specialist - Sub Management  541-858-6726   
Katrina  Clevenger  Educational Assistant  541-494-6327   
Katrina  Wadsworth  Advanced Interpreter  541-664-2212   
Kelle  Lovett  Teacher of Deaf/Hard of Hearing  541-245-5191   
Kelly  Carter  Early Intervention Specialist II  541-956-2059   
Kelsey  Huntley  Administrative Assistant to the Director  541-776-8564   
Kim  Hosford  School Psychologist  541-245-4614   
Kim  Karnell  Speech/Language Pathologist  541-776-8551   
Kim  Pittam  Speech/Language Pathologist Asst  541-956-2059   
Kimberly  Moore  Admin Asst III  541-956-2059   
Korry  Cross  Lead Interpreter  541-245-4591 x4811   
Kristi  Nelson  Admin Assistant III  541-245-5196   
Kristy  Thorson  Interpreter  541-474-5770   
Kyle  Cavanaugh  Educational Assistant     
Laura  Hostetler  Interpreter  541-440-4055   
Laura  Tolmich  Administrative Assistant III     
Laurie  Hammill  Braillist III  541-479-5135   
Lindsey  Parrinello  AmeriCorp Facilitator  541-956-2059   
Lisa  Chase  Educational Assistant  541-779-0876   
Lisa  Villalobos  Sign Language Facilitator  541-832-1701   
Lisa  Yriarte  Administrative Assistant III     
Lorena  Juarez  Child Care Program/Referral Specialist  541-842-2610   
Lori  Scheer-Matheson  Audiologist  541-776-8587   
Luca  Dinelli  Computer Analyst  541-858-6730 | 866-858-6730   
Lynette  Kleespies  Teacher of Visually Impaired  541-440-4783   
Mandi  Bundren  Teacher of Visually Impaired  541-245-5195   
Mandy  Redderson  Ed Asst  541-494-6815   
Margay  Garrity  Registered Nurse  541-245-3502   
Mari Jo  Griffith  Physical Therapist  541-850-1138   
Marilee  Morgan  Educational Assistant     
Marilyn  Von Grabill  Ed Asst  541-830-6673   
Mark  Earnest  Medicaid Specialist  541-245-5197   
Mark  Moskowitz  Coordinator DHH/VI/Audiology  541-245-4626   
Mark  Salter  Maintenance Custodian  541-776-8580   
Mark  Tapley  School Psychologist     
Mary  Ackles  Department Chair, Speech/Language Pathologist  541-499-5887   
Mary  Lorelli  Early Intervention Specialist I  541-956-2059   
Mary  Massie  Educational Assistant  541-776-6761   
Mary  Wolf  Child Care Resource Network Director  541-842-2593   
Maureen  Criger  Accountant  541-776-8569   
Maurine  Bridges  Admin Asst II  541-245-5198   
McKenzie  Hilmer  Autism Spectrum Disorders Specialist   541-245-4596   
Meghan  Jones  Occupational Therapist  541-245-4631   
Melia  Biedscheid  Speech/Language Pathologist  541-956-2059   
Melissa  Lilly  Autism Spectrum Disorders Consultant  541-776-8546   
Michael  Halpern  Occupational Therapist     
Michelle  Baeth  Autism Spectrum Disorders Consultant  541-850-1660   
Mike D.  Macaluso  Field Service Tech III  541-776-8570 / 800-636-7454   
Molly  Clement  Warmline Inclusion Specialist     
Molly  Kingsley-Holzshu  Teacher of Deaf/Hard of Hearing  541-245-5196   
Molly  McLaughlin  Preschool Promise Grant Facilitator     
Monserrat  Alegria  Volunteer Coordinator  541-245-4623   
Morgan  Bell  Educational Assistant  541-664-9337   
Morgan  Cottle  Technology Integration Specialist     
Nancy  Brown  Teacher of Deaf/Hard of Hearing  541-440-4766   
Nancy  Hall  Braillist III  541-850-1138   
Nancy  Holley  Migrant Ed ID&R  541-776-8520   
Nancy  Lawson  Autism Consultant  541-245-4591   
Nancy  Peck  EI Teaching Asst III  541-956-2059   
Nancy  Tenove  School Psychologist  541-560-3653   
Nate  Davol  Senior Systems Analyst  541-858-6730 | 866-858-6730   
Nelda  Slater  Home School Consultant   541-273-1522   
Niquita  Wilkinson  Advanced Interpreter  541-494-6322   
Ofelia  Lopez  Home School Consultant   541-245-4612   
Pam  Arbogast  Coordinator, Early Childhood Services  541-956-2059   
Pam  Wurzell  Admin Asst to Director  541-776-8555   
Pamela  Weaver  Administrative Assistantt III  541-776-8593   
Pat  Crisler  Field Service Tech III  541-776-8570 / 800-636-7454   
Patricia  Krikorian  Teacher of Deaf/Hard of Hearing     
Paula  Hunt  Interpreter  541-883-5060   
Peggy  Bartles  Administrative Assistant III  541-776-8551   
Peggy  Pearl  Speech/Language Pathologist  541-776-8551   
Penny  Winkler  Ed Asst  541-842-3172   
Perry  Young  Technology Assistant  541-858-6730 | 866-858-6730   
Peter  Buckley  Project Manager  541-776-8590   
Rahael  Poole  Braillist Intern     
Randy  Churchill  Electronic Tech III  541-776-8570 / 800-636-7454   
Randy  Ellis  General Journeyman     
Raul  Lopez  Lead Truancy Enforcement Spec  541-245-4629   
Ray  Robison  Media Materials Library Assistant II  541-776-8572 / 800-460-6454   
Rebecca  Heady  Interpreter  541-664-9337   
Rebecca  Kinsey  Educational Assistant     
Rebecca  Mead  Teacher of Deaf/Hard of Hearing  541-664-2212   
Rebeccah  Bieri  Occupational Therapist  541-245-5187   
Rebekah  Jones  Educational Assistant  541-494-6815   
René  Brandon  Early Learning Hub Director  541-858-6731   
Rich  Jones  Physical Therapist  541-245-4593   
Robert  Audell  Educational Assistant  541-842-3179   
Robert  Wohlers  Teacher of Visually Impaired  541-245-4591   
Roberta  Homan  Educational Assistant  541-899-3920   
Robin  Borden  MTSS School Improvement Specialist     
Robyn  Dalzell  Quality Improvement Specialist     
Ron  Nichols  Electronic Technician III  541-776-8570 / 800-636-7454   
Rowan  Hill-Walko  Autism Spectrum Disorders Specialist   541-245-3504   
Ruth  Armstrong  Advanced Interpreter  541-535-1531   
Ryan  Taylor  Interpreter  541-664-9337   
Scott  Beveridge  Superintendent  541-776-8590 / 800-636-7453    
Shawn  Freshour  Field Service Tech II  541-776-8570   
Shayla  Owen  Teacher of Visually Impaired  541-245-4592   
Shelley  Freeman  Warehouse/Inventory Asst  541-858-6729   
Shelli  Hogue  Educational Assistant  541-779-0876   
Shelly  Clement  Interpreter  541-664-9337   
Somer  Blank  Educational Assistant  541-494-6815   
Soveyra  Rosas  School Psychologist  541-245-4594   
Stacy  Sellers  Ed Asst     
Stacy  Swift  Ed Asst  541-842-3038   
Stephanie  Glazebrook  Southern Promise/CC4A/STEM Hub Support     
Stephanie  Love  Speech/Language Pathologist  541-956-2059   
Steve  Thorpe  Project Manager  541-776-8590   
Summer  McDaniel  AmeriCorp Facilitator  541-956-2059   
Susan  Hermes  Occupational Therapist  541-956-2059   
Susan  Longhurst  Quality Improvement Specialist     
Susan  Mostar  Admin Asst II  541-273-6361   
Susan  Mostar  Admin Asst III  541-273-2098   
Susan  Peck  Director, Special Education Services  541-776-8555   
Susan  Reynolds  Physical Therapist  541-842-3038   
Susan  Sprague  Teacher  541-842-3172   
Tammy  Heuer  Southern Promise/CC4A/STEM Hub Support     
TBD  (Position Open)  Electrician - General Supervising Electrician License  541-850-1114   
Teresa  Slater  Grants & Projects Coordinator  541-776-6752   
Terri  Moore  Interpreter  530-667-2292   
Terrie  Rennick  Teacher  541-830-6786   
Tessa  Stewart  School Psychologist Intern  541-245-3505   
Tina  Grant  Educational Assistant  541-899-3920   
Todd  Martinez  Student Data Specialist  541-245-4598   
Tom  Bigboy  IT Manager  541-858-6730   
Trayce  Jensen  Educational Assistant  541-494-6327   
Tyler  York  Teacher of Visually Impaired  541-245-4591   
Vicki  Bernard  Speech/Language Pathologist/AC Specialist  541-245-4622   
Victoria  Bencomo  Bilingual Secondary School Liaison  541-245-5190   
Wende  Trautwein  Advanced Interpreter  541-474-5710   
Wendi  Jacob  Administrative Assistant I  541-956-2059   
Zach  Rarrick  Assistant Lead Interpreter  541-494-6322   
Zach  Ripsom  Courier  541-858-6723   

printer friendly version Printer friendly version

SOESD
About SOESD Video
*
*
Translate
*
*
*
*
*
Search SOESD
*
*
site map   advanced search 
*
*
*
Staff Directory
*
*
*
Back
*
*
List All Members
*
*
Administration & Business
*
*
School Improvement Services
*
*
Special Education
*
*
Technology & Media Services
*
SOESD
SOESD
SOESD
101 North Grape Street
Medford, OR 97501
Phone: 776.8590 or 800.636.7450
Fax: 541.779.2018
Email Us
Hours: 7:30 - 4:30 Mon - Fri
SOESD
SOESD
*
SOESD
SOESD SOESD
HOME    |    STUDENTS    |    EDUCATORS    |    PARENTS    |    SOESD STAFF
SOESD
If you have questions regarding the site, please contact the webmaster.
Terms of Use | Built using Project A's Site-in-a-Box ©2018