SOESD
  Southern Oregon Subscribe!
Be notified of news
& updates by email
EDUCATION SERVICE DISTRICT   signup | manage settings
STUDENTS EDUCATORS PARENTS SOESD STAFF
SOESD
SOESD
SOESD / Staff Directory

Staff Directory
Search:   

First Name 
Last Name 
Title 
Phone #  Department 
TBD  (Position Open)  Electrician - General Supervising Electrician License  541-850-1114  Technology & Media Services/
Electronic Services
  
 
Mary  Ackles  Department Chair, Speech/Language Pathologist  541-499-5887  Special Education/
Speech & Language
  
 
Barbara (Bo)  Alderton  Family Intervention Specialist  541-301-1537  School Improvement Services/
Family Support and Connections
  
 
Craig  Allen  Administrative Assistant III  541-956-2059  Special Education/
Early Childhood Services
  
 
Karen  Angiolet  Media Specialist  541-772-2751 / 800-460-6454  Technology & Media Services/
Media Materials Library
  
 
Mark  Angle-Hobson  Education Services Coordinator    Technology & Media Services   
Ruth  Armstrong  Advanced Interpreter    Special Education/
Deaf and Hard of Hearing
  
 
Robert  Audell  Educational Assistant  541-842-3179  Special Education/
STEPS
  
 
Jessica  Bach  Executive Assistant  541-776-8590  Administration & Business/
Administration
  
 
Cassandra  Baggaley  Teacher of Deaf/Hard of Hearing    Special Education/
Deaf and Hard of Hearing
  
 
Dale  Balme  Department Chairperson, Lead Teacher of Deaf/Hard of Hearing  541-245-4591  Special Education/
Deaf and Hard of Hearing
  
 
Susie  Banchero  Clinical Education Assistant    Special Education   
Peggy  Bartles  Administrative Assistant III  541-776-8551  Special Education/
STEPS
  
 
Charlie  Bauer  Migrant Ed/ELL/Indian Ed Coordinator   541-245-4595  School Improvement Services/
Migrant Ed/ELL/
Indian Ed
  
 
Karen  Beck  EI Teaching Assistant  541-956-2059  Special Education/
Early Childhood Services
  
 
Morgan  Bell  Sign Language Facilitator    Special Education/
Deaf and Hard of Hearing
  
 
Victoria  Bencomo  Bilingual Secondary School Liaison  541-245-5190  School Improvement Services/
Migrant Ed/ELL/
Indian Ed
  
 
Bethany  Berklund  Educational Assistant  541-494-6815  Special Education/
STEPS
  
 
Vicki  Bernard  Speech/Language Pathologist/AC Specialist  541-245-4622  Special Education/
Speech & Language
  
 
Scott  Beveridge  Superintendent  541-776-8590 / 800-636-7453   Administration & Business/
Administration
  
 
Caitlin  Biedscheid  AmeriCorp Facilitator  541-956-2059  Special Education/
Early Childhood Services
  
 
Melia  Biedscheid  Speech/Language Pathologist  541-956-2059  Special Education/
Early Childhood Services
  
 
Rebeccah  Bieri  Occupational Therapist  541-245-5187  Special Education/
Orthopedically Impaired
  
 
Cari  Billovits  Employee Specialist  541-858-6721  Administration & Business/
Business Services
  
 
Jeff  Blanco  Interpreter    Special Education/
Deaf and Hard of Hearing
  
 
Somer  Blank  Educational Assistant  541-494-6815  Special Education/
STEPS
  
 
Robin  Borden  MTSS School Improvement Specialist    School Improvement Services   
Debbie  Bradburn  Educational Assistant    Special Education/
STEPS
  
 
René  Brandon  Early Learning Hub Director  541-858-6731  School Improvement Services/
Southern Oregon Early Learning Services
  
 
Annalise  Buchanan  Educational Assistant    Special Education/
STEPS
  
 
Peter  Buckley  Project Manager  541-776-8590  Administration & Business/
Southern Oregon Success
  
 
Celine  Buczek  Autism Spectrum Disorders Consultant    Special Education/
Autism
  
 
Mandi  Bundren  Teacher of Visually Impaired  541-245-5195  Special Education/
Vision Impaired
  
 
James  Buxton  Teacher of Deaf/Hard of Hearing  541-245-4591  Special Education/
Deaf and Hard of Hearing
  
 
Cindy  Cameron  Transition Network Facilitator  541-245-3508  Special Education   
Anna  Candelaria  ASD - Educational Assistant  541-245-4613  Special Education/
Autism
  
 
Kelly  Carter  Early Intervention Specialist II  541-956-2059  Special Education/
Early Childhood Services
  
 
Kyle  Cavanaugh  Educational Assistant    Special Education/
STEPS PLUS
  
 
Lisa  Chase  Educational Assistant  541-779-0876  Special Education/
STEPS PLUS
  
 
Claudia  Cisneros  Migrant Parental Involvement Specialist/Bilingual Secondary School-Family Liaison    School Improvement Services/
Migrant Ed/ELL/
Indian Ed
  
 
Dona  Clair  Educational Assistant    Special Education/
Youth Transition Program
  
 
Karla  Clark  CTE / STEAM Project Facilitator    School Improvement Services/
Career and Technical Education
  
 
Leslie  Clark  Teacher - LTCT    Special Education   
Molly  Clement  Warmline Inclusion Specialist    School Improvement Services/
Child Care Resource Network
  
 
Shelly  Clement  Interpreter    Special Education/
Deaf and Hard of Hearing
  
 
Katrina  Clevenger  Transition Specialist  541-245-3507  Special Education/
STEPS
  
 
Katie  Connor  HR Specialist - Sub Management  541-858-6726  Administration & Business/
Business Services/
Substitute Management Services
  
 
Jody  Conrad  School Psychologist  541-778-8038  Special Education/
Psychology
  
 
Barbara  Couch  Lead Braillist  541-245-5189  Special Education/
Vision Impaired
  
 
Maureen  Criger  Accountant  541-776-8569  Administration & Business/
Business Services
  
 
Pat  Crisler  Field Service Tech III  541-776-8570 / 800-636-7454  Technology & Media Services/
Electronic Services
  
 
Daniel  Crosmun  Sign Language Facilitator    Special Education/
Deaf and Hard of Hearing
  
 
Korry  Cross  Teacher of Deaf/Hard of Hearing  541-245-4591 x4811  Special Education/
Deaf and Hard of Hearing
  
 
Jennifer  Crumley  Teacher of Deaf/Hard of Hearing  541-664-9337  Special Education/
Deaf and Hard of Hearing
  
 
Jennifer  Crump-Shearer  Advanced Interpreter    Special Education/
Deaf and Hard of Hearing
  
 
Robyn  Dalzell  Quality Improvement Specialist    School Improvement Services/
Child Care Resource Network
  
 
Heather  Davis  Sign Language Facilitator    Special Education/
Deaf and Hard of Hearing
  
 
Nate  Davol  Senior Systems Analyst  541-858-6730 | 866-858-6730  Technology & Media Services/
Computer Information Services
  
 
Jim  DeRouen  Maintenance Custodian II  541-776-8580  Administration & Business/
Business Services
  
 
Ashley  Dibble  EI Specialist  541-956-2059  Special Education/
Early Childhood Services
  
 
Tiphanie  Duffy  Educational Assistant  541-956-2059  Special Education/
Early Childhood Services
  
 
Mark  Earnest  Medicaid Specialist  541-245-5197  Special Education/
Medicaid Billing
  
 
Carly  Egli  EI Teaching Assistant  541-956-2059  Special Education/
Early Childhood Services
  
 
Randy  Ellis  General Journeyman    Technology & Media Services/
Electronic Services
  
 
Brenda  Farina  Interpreter    Special Education/
Deaf and Hard of Hearing
  
 
Helen  Fariss  PDHH Teacher  541-842-5225  Special Education/
Deaf and Hard of Hearing
  
 
Rebecca  Farmer  Teacher - STEPS Plus    Special Education/
STEPS PLUS
  
 
Jenny  Fawcett  Braillist I  541-479-5135  Special Education/
Vision Impaired
  
 
Devon  Finley  Child Care Provider Consultant  541-842-2575  School Improvement Services/
Child Care Resource Network
  
 
Susan  Fiske  Clinical Education Assistant    Special Education   
Karen  Franklin  Early Intervention Teaching Assistant I  541-956-2059  Special Education/
Early Childhood Services
  
 
Angela  Freeman  Sign Language Facilitator    Special Education/
Deaf and Hard of Hearing
  
 
Shelley  Freeman  Warehouse/Inventory Asst  541-858-6729  Administration & Business/
Business Services
  
 
Allison  French  Outreach Project Liaison    School Improvement Services/
College and Career (CC4A) / STEAM
  
 
Shawn  Freshour  Field Service Tech II  541-776-8570  Technology & Media Services/
Electronic Services
  
 
Michael  Friedl  Physical Therapist    Special Education/
Orthopedically Impaired
  
 
Cynthia   Fuglsby  Behavior Support Specialist  541-776-8556  Special Education/
Autism
  
 
Margay  Garrity  Registered Nurse  541-245-3502  Special Education/
STEPS
  
 
Gabe  Gilham  Software Developer  541-858-6730 | 866-858-6730  Technology & Media Services/
Computer Information Services
  
 
Stephanie  Glazebrook  Southern Promise/CC4A/STEM Hub Support     
Anne  Goff  Lead Speech/Language Pathologist  541-956-2059  Special Education/
Early Childhood Services
  
 
Roberta  Goodnature  Educational Assistant  541-956-2059  Special Education/
Early Childhood Services
  
 
Tina  Grant  Educational Assistant  541-899-3920  Special Education/
STEPS
  
 
Amberrose  Grecco  Interpreter    Special Education/
Deaf and Hard of Hearing
  
 
Bonna  Greene  Interpreter    Special Education/
Deaf and Hard of Hearing
  
 
Kathy  Gregory  Accountant  541-776-8568  Administration & Business/
Business Services
  
 
Barb  Griffin  Autism Spectrum Disorders Consultant  541-956-2059  Special Education/
Early Childhood Services
  
 
Mari Jo  Griffith  Physical Therapist  541-850-1138  Special Education/
Orthopedically Impaired
  
 
Leslie  Hagood  Teacher of Visually Impaired    Special Education/
Vision Impaired
  
 
Nancy  Hall  Braillist III  541-850-1138  Special Education/
Vision Impaired
  
 
Michael  Halpern  Occupational Therapist    Special Education/
Orthopedically Impaired
  
 
Jennifer  Hamilton  Early Intervention Teaching Assistant I  541-956-2059  Special Education/
Early Childhood Services
  
 
Shandra  Harris  Teacher of Visually Impaired    Special Education/
Vision Impaired
  
 
Nancy  Hayes  Administrative Assistant III  541-776-8564  Technology & Media Services   
Rebecca  Heady  Interpreter    Special Education/
Deaf and Hard of Hearing
  
 
Susan  Hermes  Occupational Therapist  541-956-2059  Special Education/
Early Childhood Services
  
 
Bailey  Hernandez  Educational Assistant with Basic Sign Language    Special Education/
Deaf and Hard of Hearing
  
 
Donna  Hernandez  Educational Assistant  541-494-6327  Special Education/
STEPS
  
 
Tammy  Heuer  Southern Promise/CC4A/STEM Hub Support     
Jenifer  Hiatt-Wilson  Educational Assistant  541-494-6327  Special Education/
STEPS
  
 
Rowan  Hill-Walko  Autism Spectrum Disorders Specialist   541-245-3504  Special Education/
Autism
  
 
McKenzie  Hilmer  Autism Spectrum Disorders Specialist   541-245-4596  Special Education/
Autism
  
 
Daniel  Hobson  Educational Assistant    Special Education/
STEPS PLUS
  
 
Shelli  Hogue  Educational Assistant  541-779-0876  Special Education/
STEPS PLUS
  
 
Nancy  Holley  Migrant Ed ID&R  541-776-8520  School Improvement Services/
Migrant Ed/ELL/
Indian Ed
  
 
Debbie  Horn  Educational Assistant  541-779-0876  Special Education   
Kim  Hosford  School Psychologist  541-245-4614  Special Education/
Psychology
  
 
Paula  Hunt  Interpreter    Special Education/
Deaf and Hard of Hearing
  
 
Emilena (Emi)  Ibarra  Family Intervention Specialist  541-778-9730  School Improvement Services/
Family Support and Connections
  
 
German  Ibarra  Family Support Specialist    School Improvement Services/
Child Care Resource Network
  
 
Candeena  Jackson  Indian Education Facilitator  541-245-4619  School Improvement Services/
Migrant Ed/ELL/
Indian Ed
  
 
Greg  Jackson  Electronic Technician II    Technology & Media Services/
Electronic Services
  
 
Wendi  Jacob  Administrative Assistant I  541-956-2059  Special Education/
Early Childhood Services
  
 
Amelia  Jacobson  Teaching Assistant  541-956-2059  Special Education/
Early Childhood Services
  
 
Garrick  Jee  Electronic Technician I    Technology & Media Services/
Electronic Services
  
 
Trayce  Jensen  Educational Assistant  541-494-6327  Special Education/
STEPS
  
 
Bianey  Jimenez  Migrant Parental Involvement Specialist  541-245-4623  School Improvement Services/
Migrant Ed/ELL/
Indian Ed
  
 
Karen  Johnson  Administrative Assistant    School Improvement Services/
Southern Oregon Early Learning Services
  
 
Erin  Jolliffe  Teacher of Deaf/Hard of Hearing  541-494-6360  Special Education/
Deaf and Hard of Hearing
  
 
Meghan  Jones  Occupational Therapist  541-245-4631  Special Education/
Orthopedically Impaired
  
 
Rebekah  Jones  Educational Assistant  541-494-6815  Special Education/
STEPS
  
 
Rich  Jones  Physical Therapist  541-245-4593  Special Education/
Orthopedically Impaired
  
 
Lorena  Juarez  Child Care Program/Referral Specialist  541-842-2610  School Improvement Services/
Child Care Resource Network
  
 
Molly  Kingsley-Holzshu  Teacher of Deaf/Hard of Hearing  541-245-5196  Special Education/
Deaf and Hard of Hearing
  
 
Rebecca  Kinsey  Educational Assistant    Special Education/
STEPS PLUS
  
 
Lynette  Kleespies  Teacher of Visually Impaired  541-440-4783  Special Education/
Vision Impaired
  
 
Dana  Kloefkorn  Inclusive Child Care Program Assessor    School Improvement Services/
Child Care Resource Network
  
 
Cheryl  Kobernik  Teacher of Deaf/Hard of Hearing  541-440-4766  Special Education/
Deaf and Hard of Hearing
  
 
Patricia  Krikorian  Teacher of Deaf/Hard of Hearing    Special Education/
Deaf and Hard of Hearing
  
 
Jackie  Kuykendall-Keaton  Field Service Tech III  541-776-8570 / 800-636-7454  Technology & Media Services/
Electronic Services
  
 
Brooke  Laughlin  Interpreter    Special Education/
Deaf and Hard of Hearing
  
 
Earl  Laughlin  Co-op Purchasing/Inventory  541-858-6729  Administration & Business/
Business Services
  
 
Nancy  Lawson  Autism Consultant  541-245-4591  Special Education/
Autism
  
 
Agnes  Lee Wolfe  Coordinator, Special Education Services  541-776-8554  Special Education/
Autism
  
 
Agnes  Lee Wolfe  Coordinator, Special Education Services  541-776-8554  Special Education   
Agnes  Lee Wolfe  Coordinator, Special Education Services  541-776-8554  Special Education/
Psychology
  
 
Agnes  Lee Wolfe  Coordinator, Special Education Services  541-776-8554  Special Education/
Traumatic Brain Injury
  
 
Debbie  Lippolis  Early Intervention Teaching Associate  541-956-2059  Special Education/
Early Childhood Services
  
 
Susan  Longhurst  Quality Improvement Specialist    School Improvement Services/
Child Care Resource Network
  
 
Ofelia  Lopez  Home School Consultant   541-245-4612  School Improvement Services/
Migrant Ed/ELL/
Indian Ed
  
 
Raul  Lopez  Lead Truancy Enforcement Spec  541-245-4629  School Improvement Services/
School-Wide Improvement
  
 
April  Love  Lead Teacher of Visually Impaired  541-245-4591  Special Education/
Vision Impaired
  
 
Stephanie  Love  Speech/Language Pathologist  541-956-2059  Special Education/
Early Childhood Services
  
 
Kelle  Lovett  Teacher of Deaf/Hard of Hearing  541-245-5191  Special Education/
Deaf and Hard of Hearing
  
 
Mike D.  Macaluso  Field Service Tech III  541-776-8570 / 800-636-7454  Technology & Media Services/
Electronic Services
  
 
Jesse  Magliari  AmeriCorp  541-956-2059  Special Education/
Early Childhood Services
  
 
Gayla  Mahon  Educational Assistant  541-842-3038  Special Education/
STEPS
  
 
James  Mannenbach  Physical Therapist  541-245-4591  Special Education/
Orthopedically Impaired
  
 
Colleen  Martin  Educational Assistant    Special Education/
STEPS
  
 
Todd  Martinez  Student Data Specialist  541-245-4598  Special Education/
STEPS
  
 
Mary  Massie  Educational Assistant  541-776-6761  Special Education/
STEPS
  
 
Israel  Mathewson  Senior Network Engineer  541-858-6730  Technology & Media Services/
Network Services
  
 
Kate  McFarland  Speech/Language Pathologist  541-956-2059  Special Education/
Early Childhood Services
  
 
Molly  McLaughlin  Preschool Promise Grant Facilitator    School Improvement Services/
Southern Oregon Early Learning Services
  
 
Rebecca  Mead  Teacher of Deaf/Hard of Hearing  541-664-2212  Special Education/
Deaf and Hard of Hearing
  
 
Celsa  Mesta  Educational Assistant with Basic Sign Language    Special Education/
Deaf and Hard of Hearing
  
 
Desiree  Meza  Home School Consultant I  541-273-1522  School Improvement Services/
Migrant Ed/ELL/
Indian Ed
  
 
Patricia  Michiels  Human Resources Manager  541-776-8589  Administration & Business/
Business Services
  
 
Gracie  Mills  Autism Educational Assistant    Special Education/
Autism
  
 
Julie  Moffett  Early Intervention Teaching Associate  541-956-2059  Special Education/
Early Childhood Services
  
 
Kimberly  Moore  Admin Asst III  541-956-2059  Special Education/
Early Childhood Services
  
 
Terri  Moore  Interpreter  530-667-2292  Special Education/
Vision Impaired
  
 
Marilee  Morgan  Educational Assistant    Special Education/
STEPS PLUS
  
 
Mark  Moskowitz  Coordinator DHH/VI/Audiology  541-245-4626  Special Education/
Deaf and Hard of Hearing
  
 
Susan  Mostar  Admin Asst III  541-273-2098  School Improvement Services/
Migrant Ed/ELL/
Indian Ed
  
 
Susan  Mostar  Admin Asst II  541-273-6361  Special Education/
STEPS
  
 
Kristi  Nelson  Admin Assistant III  541-245-5196  Special Education/
Deaf and Hard of Hearing
  
 
Caroline  Newsom  Sign Language Facilitator    Special Education/
Deaf and Hard of Hearing
  
 
Ron  Nichols  Electronic Technician III  541-776-8570 / 800-636-7454  Technology & Media Services/
Electronic Services
  
 
Donna  Nicholson  Educational Assistant - STEPS Plus    Special Education/
STEPS PLUS
  
 
Claire  Niedermeyer  Ed Asst  541-776-6761  Special Education/
STEPS
  
 
Erin   Nix  Interpreter    Special Education/
Deaf and Hard of Hearing
  
 
Heidi  Olivadoti  School Improvement Specialist  541-245-4629  School Improvement Services   
Bev  Orndorff  Executive Assistant  541-776-8590  Administration & Business/
Administration
  
 
Patricia  Orr  Teacher of Deaf/Hard of Hearing    Special Education/
Deaf and Hard of Hearing
  
 
Shayla  Owen  Teacher of Visually Impaired  541-245-4592  Special Education/
Vision Impaired
  
 
Becky  Oyerly  Advanced Interpreter    Special Education/
Deaf and Hard of Hearing
  
 
Andrea  Pariani  Braillist I  541-245-5194  Special Education/
Vision Impaired
  
 
Lindsey  Parrinello  AmeriCorp Facilitator  541-956-2059  Special Education/
Early Childhood Services
  
 
Kathy  Payne  Admin Asst III  541-776-8550  Special Education/
STEPS
  
 
Peggy  Pearl  Speech/Language Pathologist  541-776-8551  Special Education/
Speech & Language
  
 
Susan  Peck  Director, Special Education Services  541-776-8555  Special Education   
Delanie  Pendergraft  Sign Language Facilitator    Special Education/
Deaf and Hard of Hearing
  
 
Kim  Pittam  Speech/Language Pathologist Asst  541-956-2059  Special Education/
Early Childhood Services
  
 
Rahael  Poole  Braillist Intern    Special Education/
Deaf and Hard of Hearing
  
 
Karen  Porter  Clinical Education Assistant    Special Education   
Carol  Preston  Ed Asst  541-842-3038  Special Education/
STEPS
  
 
Alexander  Quirarte  Braillist I  541-440-4783  Special Education/
Vision Impaired
  
 
Jill  Ramirez  Quality Improvement Specialist  541-842-2625  School Improvement Services/
Child Care Resource Network
  
 
Zach  Rarrick  Lead Interpreter  541-245-4618  Special Education/
Deaf and Hard of Hearing
  
 
Carol  Ray  Teacher of Visually Impaired  541-245-4624  Special Education/
Vision Impaired
  
 
Mandy  Redderson  Ed Asst  541-494-6815  Special Education/
STEPS
  
 
Chelsea  Reinhart  Family Resource Facilitator    School Improvement Services/
Southern Oregon Early Learning Services
  
 
Terrie  Rennick  Teacher  541-830-6786  Special Education/
STEPS
  
 
Julia  Reynolds  Sign Language Facilitator    Special Education/
Deaf and Hard of Hearing
  
 
Susan  Reynolds  Physical Therapist  541-842-3038  Special Education/
Orthopedically Impaired
  
 
Karen  Rice  Sign Language Facilitator    Special Education/
Deaf and Hard of Hearing
  
 
Zach  Ripsom  Courier  541-858-6723  Technology & Media Services/
Courier Services
  
 
Brian  Robin  Interim Coordinator, Career and Technical Education  541-776-8593  School Improvement Services/
Career and Technical Education
  
 
Ray  Robison  Media Materials Library Assistant II  541-776-8572 / 800-460-6454  Technology & Media Services/
Media Materials Library
  
 
Amalia  Robles  Home School Consultant II  541-245-4633  School Improvement Services/
Migrant Ed/ELL/
Indian Ed
  
 
Melanie  Rodgers  YTP Specialist    Special Education/
STEPS PLUS
  
 
Soveyra  Rosas  School Psychologist  541-245-4594  Special Education/
Psychology
  
 
Heather  Ross  Educational Assistant    Special Education/
STEPS PLUS
  
 
Mark  Salter  Maintenance Custodian  541-776-8580  Administration & Business/
Business Services
  
 
Lori  Scheer-Matheson  Audiologist  541-776-8587  Special Education/
Audiology
  
 
Elizabeth  Scheppler  Interpreter    Special Education/
Deaf and Hard of Hearing
  
 
Stacy  Sellers  Ed Asst    Special Education/
STEPS PLUS
  
 
Jillian  Shainholtz  Speech/Language Pathologist Assistant  541-245-4590  Special Education/
Speech & Language
  
 
Danny  Shipman  Field Service Tech III    Technology & Media Services/
Electronic Services
  
 
Candace  Sinclair  Admin Assistant III  541-776-8590  Administration & Business/
Administration
  
 
Nelda  Slater  Home School Consultant   541-273-1522  School Improvement Services/
Migrant Ed/ELL/
Indian Ed
  
 
Teresa  Slater  Grants & Projects Coordinator  541-776-6752  School Improvement Services/
Southern Oregon Early Learning Services
  
 
Susan  Sprague  Teacher  541-842-3172  Special Education/
STEPS
  
 
Diana  Stebbins  Braillist II  541-440-4783  Special Education/
Vision Impaired
  
 
Dawn  Stephens  Administrative Assistant III  541-776-8554  Special Education/
Psychology
  
 
Dawn  Stephens  Administrative Assistant III  541-776-8554  Special Education/
Autism
  
 
Dawn  Stephens  Administrative Assistant III  541-776-8554  Special Education/
Traumatic Brain Injury
  
 
Jessica  Stephenson  Interpreter    Special Education/
Deaf and Hard of Hearing
  
 
Megan  Stevens  Coordinator, Early Childhood Services  541-956-2059  Special Education/
Early Childhood Services
  
 
Tessa  Stewart  School Psychologist Intern  541-245-3505  Special Education/
Psychology
  
 
Renee  Sullivan  Interpreter    Special Education/
Deaf and Hard of Hearing
  
 
Claire  Swagler  School Psychologist    Special Education/
Psychology
  
 
Stacy  Swift  Ed Asst  541-842-3038  Special Education/
STEPS
  
 
Amy  Szeliga  Autism Spectrum Disorders Consultant  541-776-8578  Special Education/
Autism
  
 
Mark  Tapley  School Psychologist    Special Education/
Psychology
  
 
Nancy  Tenove  School Psychologist  541-560-3653  Special Education/
Psychology
  
 
Cindy  Tepa  Administrative Assistant III    Administration & Business/
Business Services
  
 
Angie  Thompson  Autism Consultant, Sp Ed/Autism  541-956-2059  Special Education/
Autism
  
 
Kristy  Thorson  Interpreter    Special Education/
Deaf and Hard of Hearing
  
 
David  Todd  Electronic Services Interim Supervisor  541-776-8570 / 800-636-7454  Technology & Media Services/
Electronic Services
  
 
Laura  Tolmich  Administrative Assistant III    School Improvement Services/
Migrant Ed/ELL/
Indian Ed
  
 
Isabelle  Tower  Sign Language Facilitator    Special Education/
Deaf and Hard of Hearing
  
 
Wende  Trautwein  Advanced Interpreter    Special Education/
Deaf and Hard of Hearing
  
 
Kate  Vaden  Administrative Assistant III  541-776-8564 / 877-763-6466  School Improvement Services   
Kirsten  Valenzuela  School Improvement Specialist    School Improvement Services   
Joyce  Van Anne  EI Specialist II  541-956-2059  Special Education/
Early Childhood Services
  
 
Zady  Vega  School Psychologist    Special Education/
Psychology
  
 
Lisa  Villalobos  Sign Language Facilitator    Special Education/
Deaf and Hard of Hearing
  
 
James  Vinyard  Electronic Technician II    Technology & Media Services/
Electronic Services
  
 
Kyle  Viola  Teacher of Deaf/Hard of Hearing    Special Education/
Deaf and Hard of Hearing
  
 
Debbie  Vought  College and Career / STEAM Program Manager  541-776-6766  School Improvement Services/
College and Career (CC4A) / STEAM
  
 
Katrina  Wadsworth  Advanced Interpreter    Special Education/
Deaf and Hard of Hearing
  
 
Jennie  Waggener  Sign Language Facilitator    Special Education/
Deaf and Hard of Hearing
  
 
Kathleen  Walker-Henderson  Quality Improvement Specialist    School Improvement Services/
Child Care Resource Network
  
 
Daniel  Weaver  Business Manager  541-776-8580  Administration & Business/
Business Services
  
 
Pamela  Weaver  Administrative Assistantt III  541-776-8593  School Improvement Services/
Career and Technical Education
  
 
Chris  Whiteley  Systems Analyst II  541-858-6730  Technology & Media Services/
Computer Information Services
  
 
Niquita  Wilkinson  Advanced Interpreter    Special Education/
Deaf and Hard of Hearing
  
 
Annette  Willrett  Occupational Therapist  541-850-1138  Special Education/
Orthopedically Impaired
  
 
Penny  Winkler  Ed Asst  541-842-3172  Special Education/
STEPS
  
 
Jenni  Wisdom  Program Support  541-776-8570 / 800-636-7454  Technology & Media Services/
Electronic Services
  
 
Robert  Wohlers  Teacher of Visually Impaired  541-245-4591  Special Education/
Vision Impaired
  
 
Mary  Wolf  Child Care Resource Network Director  541-842-2593  School Improvement Services/
Child Care Resource Network
  
 
Pam  Wurzell  Admin Asst to Director  541-776-8555  Special Education   
Tyler  York  Teacher of Visually Impaired  541-245-4591  Special Education/
Vision Impaired
  
 
Christopher  Young  Software Developer II  541-858-6730  Technology & Media Services/
Computer Information Services
  
 
Perry  Young  Technology Assistant  541-858-6730 | 866-858-6730  Technology & Media Services/
Computer Information Services
  
 
Lisa  Yriarte  Administrative Assistant III    School Improvement Services/
College and Career (CC4A) / STEAM
  
 
Jennifer  Zon  Transition Specialist  541-245-3507  Special Education/
STEPS PLUS
  
 
Jennifer  Zon  Transition Specialist  541-245-3507  Special Education/
STEPS
  
 

printer friendly version Printer friendly version

SOESD
About SOESD Video
*
*
Translate
*
*
*
*
*
Search SOESD
*
*
site map   advanced search 
*
*
*
Staff Directory
*
*
*
Back
*
*
List All Members
*
*
Administration & Business
*
*
School Improvement Services
*
*
Special Education
*
*
Technology & Media Services
*
SOESD
SOESD
SOESD
101 North Grape Street
Medford, OR 97501
Phone: 776.8590 or 800.636.7450
Fax: 541.779.2018
Email Us
Hours: 7:30 - 4:30 Mon - Fri
SOESD
SOESD
*
SOESD
SOESD SOESD
HOME    |    STUDENTS    |    EDUCATORS    |    PARENTS    |    SOESD STAFF
SOESD
If you have questions regarding the site, please contact the webmaster.
Terms of Use | Built using Project A's Site-in-a-Box ©2018